سبد خرید

منو اصلی

نحوه خواندن تاریخ تولید لاستیک خودرو

تمام لاستیک های تولیدی اعم از لاستیک دوچرخه،موتور،خودروهای سبک و سنگین دارای تاریخ تولید هستند که پس از پایان یافتن تاریخ انقضای آن نباید دیگر از آن لاستیک استفاده کرد. عمر مفید یک لاستیک حدود ۵ سال است و پس از گذشتن این تاریخ دیگر نباید از آن لاستیک استفاده نمود، حتی اگر از آن استفاده‌ای نشده باشد و در بهترین شرایط انبارداری نگهداری شده باشد. زیرا لاستیک تاریخ مصرف گذشته به شدت مستعد خطر و حادثه است و ممکن است در هر لحظه دچار ترکیدگی شود. اگر لاستیک درحال استفاده باشد زمان استفاده از آن بسته به میزان بار وارد شده، ‌کیلومتر پیمایش، نوع جاده و متوسط سرعت خودرو بین 40تا 80هزارکیلومتر تعیین می‌شود. اما اگر لاستیک پس از تولید، تنها برای مدت 5سال بلااستفاده بماند به‌دلیل از دست دادن ساختارهای داخلی خود باید معدوم شود و به هیچ وجه در خودروها مورد استفاده قرار نگیرد.

تمام لاستیک های تولیدی در دنیا دارای کد DOT هستند که از 13رقم و حرف تشکیل شده است. این کد دارای اطلاعات کشور و کارخانه محل و سال ساخت تایر است. تاریخ تولید درج شده بر روی لاستیک ها حتی لاستیک های ایرانی به میلادی می باشد و شامل چهار رقم است که دو رقم اول از سمت راست بیانگر سال و دو رقم دوم از سمت راست بیانگر هفته تولید لاستیک می باشد و در یک کادر بسته بر روی یک سمت از دیواره لاستیک حک میشود.  بعضی از تایرسازان کد DOT یا کد سری تولید خود را قبل از تاریخ تولید حک میکنند که بعضا دارای عدد است و باعث اشتباه خواندن تاریخ تولید می شود به همین دلیل خواندن تاریخ از سمت راست بهترین گزینه برای صحیح خواندن است به عنوان مثال به تاریخ تولید لاستیک زیر توجه نمایید:

 

 

 

با توجه به گفته های ما تاریخ تولید یک عدد چهار رقمی و در یک کادر بسته است. ، دو رقم اول (18) از چپ سال تولید است که سال 2018 را بیان میکند و دو رقم دوم از راست (50) هفته تولید لاستیک است . یک سال کلا 52 هفته است بنابراین این لاستیک اواخر برج دوازدهم سال 2018 تولید شده است.

دانستن این تاریخ به رانندگان این کمک را می‌کند تا از خریدن تایرهای انبار شده و تاریخ گذشته مطلع شوند. زیرا لاستیک انبار شده و لاستیک تازه تولید شده از نظر ظاهری تفاوت زیادی با هم ندارند و این تاریخ تولید است که نشان دهند تفاوت تایرها است.

 

 

 

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید

0 دیدگاه

برچسب ها